Історія створення Корпусного саду в Полтаві бере початок з розбудови головної площі міста. Кругла площа (Олександрівська) – історичний майдан, композиційний центр і символ Полтави. Це пам'ятка містобудування і архітектури національного значення.
Площа в плані кругла, діаметром 375 метрів (загальна площа близько 10 га), з вісьмома радіусами вулиць, що розходяться від Монумента Слави.
По колу головної площі міста розташовано вісім адміністративних споруд і житлових будинків, збудованих в єдиному класичному стилі з класицистичним і неоренесансним декором.
Навесні 1802 році Полтава стає центром губернії. Полтавський генерал-губернатор Олексій Куракін запросив в Полтаву на посаду губернського архітектора талановитого випускника московської архітектурної школи, Михайла Амвросимова, для якого тут відкривалось широке поле діяльності. 23 роки працював він губернським архітектором і керував губернською креслярнею.
Кругла площа (Олександрівська площа, названа так на честь тодішнього російського імператора Олександра I), почала забудовуватись у 1805-1811 роках за планом, розробленим М. Амвросимовим. Архітектор запропонував полтавському генерал-губернатору розмістити адмінбудівлі західніше історичного центру міста (яким була Соборна площа на Івановій горі), на місці, де, згідно з переказами, полтавці зустрічали царя Петра І та його армію після Полтавської битви.
Вирішили спорудити монумент на честь 100-річчя Полтавської битви, місце для якого визначили на головній площі, а адміністративні будівлі розташувати довкола нього по колу. Більшість будинків передбачалося побудувати за типовими проектами «зразкових будівель губернських міст», розробленими в Петербурзі під керівництвом архітектора Адріяна Захарова.
Основа класичного архітектурного ансамблю площі була закладена в 1805-1841 роках. С 1809 р. поступово зявляються вісім адміністративних будинків.
Композиційний центр площі – також круглий у плані Корпусний сад площею 6 га, який розрізають вісім радіальних алей, чотири з яких головні. Домінантою ансамблю площі є 16-метровий монумент Слави – одид із символів Полтави.
Спочатку Кругла площа не мала ніяких зелених насаджень. Тут був плац вихованців Полтавського кадетського корпусу. У 1840-х площа вперше була обсаджена екзотичними деревами, завезеними з-за кордону (пірамідальними тополями). У 1881 році сквер у центрі площі був огороджений чавунною литою огорожею, у 1886 році висадили ще дерева. Коли вони розрослися, Кругла площа перетворилася на парк з кільцевою магістраллю та радіальними алеями.
Вересневий парк – наймолодший в Полтаві
До наймолодших полтавських парків відноситься Вересневий парк. Таку назву він отримав завдяки тому, що був закладений 23 вересня 2000 року (в День міста).
На території, де розбили цей парк, раніше розміщувалися старі корпуси заводу «Продмаш», який існував тут аж з 1932 року.
У зв’язку з реконструкцією та перенесенням основного виробництва на нові площі, ці корпуси розібрали, сміття прибрали, завезли родючий ґрунт. І тепер уздовж вулиці Сінної (між вулицями Соборності та Пушкіна) зеленіє невеличкий парк. Площа його близько одного гектару.
Незважаючи на розміри, парк має досить цікавий ви¬довий склад дендрофлори. Тут росте майже 40 видів і форм дереві та кущів. Сосни, ялини, липи, таволги, форзиції, оцтові дерева, горобина, дуже декоративні берези повислої форми Юнга, катальпи бігнонієвидні та ін.
Рослин було більше, але з різних причин деякі з них загинули (кизильники, модрини, слива Піссарда, гінкго білоба).
Подписаться на:
Сообщения (Atom)